Altar Servers:

Altar servers are trained to assist at the celebration of Mass on Sundays and weekdays. Annually we offer a training for new and returning servers. Servers range from 5th grade students-adults.

Server Manual       Server Registration/Training Form

Extraordinary Ministers of Holy Communion

Priests and deacons are the ordinary ministers of Holy Communion. The Church has given permission for lay men and women to distribute the Body and Blood of Christ during Mass when there is a pastoral need. Those involved in this apostolic work, also bring Holy Communion to those who are sick, home-bound, or in nursing homes. Extraordinary Ministers of Holy Communion Guidelines      Extraordinary  Ministers of Holy Communion Form

Instrucciones para servir como Ministro Extraordinario de la Eucaristia       Apostolado de Ministros Extraordinarios de la Sagrada Comunión

Lectors

Parishioners who proclaim the Word of God at Mass and other liturgical celebrations. Training takes place prior to being scheduled. If you are interested in becoming a lector, please contact the parish office to find out when the next training session is scheduled.  Lector Guidelines      Instrucciones para Lectores

Adult Choir Choir/Cantors

Parishioners trained to enhance our liturgies through the gift of music by their own musical talents and by encouraging the congregation to participate more fully. The choir sings from September through May. Rehearsals take place on Thursday evenings in the school building from 7:00-8:30pm. For further information or to join the choir please contact the parish office.

Saint Ann Youth Choir

The youth choir sings from time to time during the church year.  Rehearsals take place twice a month on the 2nd and fourth Sundays during Mass+.  For further information or to join the choir please contact the parish office.

Ushers:

Parishioners who welcome people as they arrive, assist parishioners in finding seats in Church, take up the offertory collection, and assist parishioners as needed during the Sunday liturgy. Usher Guidelines

Please arrive 15 Minutes before Mass begins.
   Precious Blood 1 is always captain and remains at the minister sign in table until everyone is signed in.
If there is a Deacon and/or Seminarian, or additional Priest in the Sanctuary, they are ordinary ministers of
Holy Communion, and will assume Precious Body positions beginning with Precious Body 2.
pg 1
Mar Time Servers Lector 1 Lector 2 Eucharistic Ministers
23rd 4:00 Kuhlman, Eric Kuebler, Ellen Ross, Darlene Body 1 Celebrant Blood 1 Withrow, Cindy
Body 2 Deacon John Blood 2 Bosse, Mickey
Body 3 Perry, Eda
Body 4 Hadden, Bev
24th 9:00 McMakin, Tom Campbell, Teresa Kihnke, Scott Body 1 Celebrant Blood 1 Hosbrook, Lauren
Marn, Joe Body 2 Hardig, Greg Blood 2 Bush, Ann
Body 3 Clifford, Kelly Blood 3 Blum, Arlene
Body 4 Moore, Doug Blood 4 Bush, Bill
24th 11:30 Martinez, Alan Wurzelbacher, R Novak, Shyla Body 1 Celebrant Blood 1 Albert, Peg
Loppez, Uriel Body 2 Sajnog, Henry Blood 2 McClanahan, Brenda
Orzuna, Eduado Body 3 Huitger, Barb Blood 3 Obert, Margie
Body 4 Thompson, Cindy Blood 4 Lampe, Doretta
pg 2
Mar Time Servers Lector 1 Lector 2 Eucharistic Ministers
30th 4:00 Brickler, Ann Marie Lang, Steve Lang, Stephanie Body 1 Celebrant Blood 1 Reckner, Diana
Brickler, Zoey Body 2 Withrow, Tim Blood 2 Hadden, Bev
Body 3 Lang, Mary
Body 4 Weaver, Deb
31st 9:00 Mattingly, David Moore, Doug Schrand, Helene Body 1 Celebrant Blood 1 Blessing, Sally
Mattingly, Paul Body 2 Ballman, Dick Blood 2 Buckmaster, Donna
Body 3 Lyon, Cindy Blood 3 Vaughn, Melissa
Body 4 Roesner, Diane Blood 4 Roesner, Ray
31st 11:30 Baier, Alex Baier, Ed McClanahan, Sc Body 1 Celebrant Blood 1 Walter, Connie
Baier, Lucy Body 2 Withrow, Daniel Blood 2 Albert, Peg
Body 3 Huitger, Barb Blood 3 Rettig, Cindy
Body 4 Thompson, Cindy Blood 4 Thinnes, Cheri
April Time Servers Lector 1 Lector 2 Eucharistic Ministers
6th 4:00 Frey, Lily Schulte, Steve DeNamur, Ron Body 1 Celebrant Blood 1 Lang, Mary
Withrow, Tim Body 2 Weaver, Deb Blood 2 DeAngelis, Joann
Body 3 Lang, Steve
Body 4 Burke, Linda
7th 9:00 Bourbeau, Kristiana Lyons, Linda Merk, Lynne Body 1 Celebrant Blood 1 Dzeich, Paula
Bourbeau, Noah Body 2 Kihnke, Scott Blood 2 Kramer, Karen
Body 3 Clifford, Kelly Blood 3 Lohman, Dave
Body 4 Levo, Karen Blood 4 Levo, Dick
7th 11:30 Martinez, Alan Wurzelbacher, R Novak, Shyla Body 1 Celebrant Blood 1 Huitger, Barb
Loppez, Uriel Body 2 Lampe, Doretta Blood 2 McClanahan, Brenda
Orzuna, Eduado Body 3 Albert, Peg Blood 3 Obert, Margie
Body 4 May, Joyce Blood 4 Sajnog, Claudia
April Time Servers Lector 1 Lector 2 Eucharistic Ministers pg 3
13th 4:00 Felix, Emily Hart, Tom Krammer, Mary A Body 1 Celebrant Blood 1 Withrow, Cindy
Miller, Payton Body 2 Withrow, Tim Blood 2 Hadden, Bev
Body 3 Ross, Darlene
Body 4 Perry, Eda
14th 9:00 Miller, Ethan Kirby, Connie Martini, Paul Body 1 Celebrant Blood 1 Fisher, Lois
Miller, Eli Body 2 Efkeman, Jim Blood 2 Roesner, Diane
Miller, Evan PALM SUNDAY Body 3 Kihnke, Scott Blood 3 Schnur, Nancy
Body 4 Hummeldorf, Barb Blood 4 Buckmaster, Donna
14th 11:30 Kinne, Joel Lampe, Doretta Lampe, Larry Body 1 Celebrant Blood 1 Thompson, Cindy
Withrow, Daniel Body 2 Sajnog, Henry Blood 2 Sajnog, Claudia
Norton, Sam PALM SUNDAY Body 3 Rettig, Cindy Blood 3 Obert, Margie
Body 4 Thinnes, Cheri Blood 4 May, Joyce
April Time Servers Lector 1 Lector 2 Eucharistic Ministers
20th 20:45 Baier, Alex Baier, Ed Gen. 1:1 Body 1 Celebrant Blood 1 Roesner, Diane
     EASTER Baier, Lucy Gen. 22: 1-8 Body 2 Father John Blood 2 Weaver, Deb
      Vigil Lopez, Uriel Exodus 14:15 – 15:1 Body 3 Deacon John Blood 3 Roesner, Ray
Martinez, Alan Moore, Doug Isaiah 54:5-14 Body 4 Deacon Andrew Blood 4 Sajnog, Claudia
Mattingly, David Isaiah 55:1 -11
Barouch 3:9-15, 32:4-4
DeNamur, Ron Ezekiel 36:16-17a, 18-28
Romas 6:3-11
21st 9:00 Mattingly, Clare Keller, Terri Burdett, Michael Body 1 Celebrant Blood 1 Blessing, Sally
Mattingly, Henry Body 2 Hardig, Greg Blood 2 Lohman, Dave
Mattingly, Paul  EASTER SUNDAY Body 3 Clifford, Kelly Blood 3 Hosbrook, Lauren
Body 4 Lyon, Cindy Blood 4 Lyon, Marilyn
If Father deems necessary due to crowd size ** Ballman, Dick ** Dziech, Paula
**These positions are to the back of the church, distributing the Precious Body only – please see Father
21st 11:30 Kinne, Joel McClanahan, Scott Perry, Eda Body 1 Celebrant Blood 1 Withrow, Cindy
Withrow, Daniel Body 2 Withrow, Tim Blood 2 Montgomery, Mary
Norton, Sam  EASTER SUNDAY Body 3 Matz, Frances Blood 3 Ross, Darlene
Body 4 McClanahan, Brenda Blood 4 Albert, Peg
pg 4
April Time Servers Lector 1 Lector 2 Eucharistic Ministers
27th 4:00 Kuhlman, Eric Ross, Darlene Kuebler, Ellen Body 1 Celebrant Blood 1 Bosse, Mickey
Body 2 Krass, Ron Blood 2 Krass, Joy
Body 3 Reckner, Diana
Body 4 Hadden, Bev
28th 9:00 Marn, Joe Kihnke, Scott Schrand, Helene Body 1 Celebrant Blood 1 Moore, Doug
McMackin, Tom Body 2 Levo, Dick Blood 2 Levo, Karen
Body 3 Clifford, Kelly Blood 3 Hosbrook, Lauren
Body 4 Lyon, Cindy Blood 4 Lyon, Marilyn
28th 11:30 Rettig, Justsin McClanahan, S. Novak, Shyla Body 1 Celebrant Blood 1 Rettig, Cindy
Rettig, Kirk Body 2 Lampe, Doretta Blood 2 Walters, Connie
Body 3 Huitger, Barb Blood 3 Obert, Margie
Body 4 Thinnes, Cheri Blood 4 Withrow, Daniel
May Time Servers Lector 1 Lector 2 Eucharistic Ministers
4th 4:00 Brickler, Ann Marie Schulte, Steve DeNamur, Ron Body 1 Celebrant Blood 1 Sajnog, Claudia
Brickler, Zoey Body 2 Lang, Steve Blood 2 Lang, Mary
Body 3 Weaver, Deb
Body 4 Hadden, Bev
5th 9:00 Roesner, Ray Keller, Terri Campbell, Teresa Body 1 Celebrant Blood 1 Blessing, Sally
Volpe, Tom Body 2 Hardig, Greg Blood 2 Ballman, Dick
Body 3 Clevidence, Sue Blood 3 Blum, Arlene
Body 4 Roesner, Diane Blood 4 Efkeman, Jim
5th 11:30 Martinez, Alan Lampe, Doretta Lampe, Larry Body 1 Celebrant Blood 1 Albert, Peg
Loppez, Uriel Body 2 Sajnog, Henry Blood 2 Sajnog, Claudia
Orzuna, Eduado Body 3 Matz, Fran Blood 3 May, Joyce
Body 4 McClanahan, B Blood 4 Thompson, Cindy
pg 5
May Time Servers Lector 1 Lector 2 Eucharistic Ministers
11th 4:00 Frey, Lily Lang, Stephanie Kramer, Mary Ann Body 1 Celebrant Blood 1 Withrow, Cindy
Withrow, Tim Body 2 Krass, Ron Blood 2 Krass, Joy
Body 3 Bosse, Mickey
Body 4 Perry, Eda
12th 9:00 Miller, Ethan Burdett, Michael Moore, Doug Body 1 Celebrant Blood 1 Buckmaster, Donna
Miller, Eli Body 2 Clifford, Kelly Blood 2 Hosbrook, Lauren
Miller, Evan Body 3 Dziech, Paula Blood 3 Vaughn, Melissa
Body 4 Lohman, Dave Blood 4 Lawson, Matt
12th 11:30 Baier, Alex Novak, Shyla Wurzelbacher, R Body 1 Celebrant Blood 1 Walter, Connie
Baier, Lucy Body 2 Withrow, Daniel Blood 2 Lampe, Doretta
Body 3 Huitger, Barb Blood 3 Obert, Margie
Body 4 McClanahan, B Blood 4 May, Joyce
May Time Servers Lector 1 Lector 2 Eucharistic Ministers
18th 4:00 Felix, Emily Lang, Steve Hart, Tom Body 1 Celebrant Blood 1 Ross, Darlene
Miller, Payton Body 2 Withrow, Tim Blood 2 Burke, Linda
Body 3 Reckner, Diana
Body 4 Withrow, Cindy
19th 9:00 Mattingly, David Kihnke, Scott Martini, Paul Body 1 Celebrant Blood 1 Fisher, Lois
Mattingly, Paul Body 2 Roesner, Ray Blood 2 Roesner, Diane
Body 3 Hummeldorf, Barb Blood 3 Schnur, Nancy
Body 4 Levo, Karen Blood 4 Levo, Dick
19th 11:30 Withrow, Daniel Novak, Shyla Wurzelbacher, R Body 1 Celebrant Blood 1 Matz, Fran
Kinne, Joel Body 2 Sajnog, Henry Blood 2 McClanahan, Brenda
Norton, Sam Body 3 Albert, Peg Blood 3 Rettig, Cindy
Body 4 Lampe, Doretta Blood 4 Thompson, Cindy
pg 6
May Time Servers Lector 1 Lector 2 Eucharistic Ministers
25th 4:00 Brickler, Ann Marie Ross, Darlene Kuebler, Ellen Body 1 Celebrant Blood 1 Bosse, Mickey
Brickler, Zoey Body 2 Krass, Ron Blood 2 Krass, Joy
Body 3 Reckner, Diana
Body 4 Hadden, Bev
26th 9:00 Bourbeau, Ethan Kirby, Connie Merk, Lynne Body 1 Celebrant Blood 1 Dziech, Paula
Bourbeau, Kristiana Body 2 Kihnke, Scott Blood 2 Blum, Arlene
Bourbeau, Noah Body 3 Clevidence, Sue Blood 3 Hardig, Greg
Body 4 Kramer, Karen Blood 4 Buckmaster, Donna
26th 11:30 Baier, Alex Body 1 Fr. Andrew Hess Blood 1
Lopez, Uriel Body 2 Blood 2
Martinez, Alan Father Andrew’s 1st Mass Body 3 Blood 3
Mattingly, David Body 4 Blood 4